Служба підтримки
067 31 41 553
пн.- пт. з 8.00 до 18.00

Безпека електропроводки вашого дому

Електропроводка сучасного житла представлена ??найрізноманітнішими комунікаціями кабелів, проводів, систем захисту та аварійного відключення електроживлення. Всі можливі блага цивілізації 21 століття, призначені для комфортного проживання, є енергозалежними споживачами, що харчуються від електричних мереж.

Енергоспоживання зростає, ще не так давно загальна потужність усіх енергоспоживачів міської квартири (освітлення, холодильник і телевізор) не перевищувала 2 кВт - потужність нинішнього електричного чайника! Останнім часом виявилася чітка тенденція в постійній зміні схеми електропроводки, викликаної або придбанням чогось нового з побутової техніки, або дизайнерськими змінами в інтер'єрі, що зачіпають розташування розеток та вимикачів.

При всьому різноманітті рішень, що визначають особливості монтажу та експлуатації електричних мереж в конкретному житловому приміщенні, вони повинні відповідати правилам забезпечення пожежної та електричної безпеки електропроводки, що регламентує проведення подібних заходів. Квартирна електропроводка стала невід'ємним атрибутом житла сучасної людини. Замість простого електричного розподільного щитка власникам будинків доводиться організовувати спеціальні приміщення, куди сходяться всі проводи та кабелі від систем обслуговування будинку.

Для управління і захисту побутового електрообладнання триповерхового особняка необхідний пульт, що нагадує кабіну літака. Проте загальні принципи побудови безпечної експлуатації електропроводки мають настільки уніфікований характер, що до них можна підходити з позиції вироблення узагальнених правил побудови безпечної електропроводки.

 

Спрощена схема побудови безпеки квартирної електропроводки

Спрощену схему побудови безпеки квартирної електропроводки можна відтворити у вигляді технологічного ланцюжка, розгалуженою по індивідуальним споживачам:

 • Розподільний щиток, що здійснює рівномірний розподіл енергоресурсів між споживачами. До його складу входить певна кількість вимикачів-автоматів системи захисту.
 • Розетки, вимикачі та розподільчі коробки.
 • Провід й кабелі для доставки електроживлення побутовим споживачам.

Розглянемо основні правила монтажу елементів електропроводки. Вони прості, проте повною мірою забезпечують пожежну і електричну безпеку експлуатації будь-якої електропроводки. Їх дотримання необхідно для правильної збірки електричної мережі квартири і гарантує її безпечне довгострокове функціонування.

Розподільний щиток в системі електропроводки

Від розподільного щитка починається вся електропроводка в квартирі. Зосереджені в щитку автомати забезпечують безпечну роботу електричної системи квартири і здійснюють рівномірний розподіл електроживлення по всім споживачам.

При підборі номінальних робочих параметрів виходять з принципу, що для кожного споживача, що вимагає для свого функціонування більш 1,5 кВт потужності електроживлення, необхідний окремий захист автоматичним вимикачем. Споживачем можна вважати як окремий прилад побутової техніки, так і окреме приміщення з таким сумарним навантаженням.

Для забезпечення надійного та безпечного функціонування в електрощитку або розподільній коробці повинні дотримуватися правила з'єднань проводів:

 1. Для жорсткого одножильного проводу - метод скрутки;
 2. Для м'якого багатожильного дроту - скручування з подальшою опайки оловом;
 3. Інший варіант з'єднання для м'яких багатожильних проводів - скручування з фіксацією проводів мідної гільзою або меднолуженние гільзою.

Розетки і вимикачі в системі електропроводки

До розеток напруга подається проводами перетином не нижче 2,5 кв. мм, а для освітлення - не нижче 1,5 кв. мм. Більш тонкі дроти використовувати неприпустимо, при перевантаженнях вони плавляться і перегорають.

Деякі рекомендації по монтажу розеток:

 • Для бажаючих заощадити допускається установка розеток на одній стіні сусідніх кімнат і подальше їх підключення паралельно через пророблене наскрізний отвір;
 • Розетки встановлюють тільки там, де передбачається розміщення побутової техніки. Правила пожежної безпеки допускають наявність однієї розетки на кожні 6 кв. метрів житлової площі, проте для кухні можна встановити і 3 розетки.
 • Висота установки розеток повинна становити 50-80 см від підлоги.
 • При установці розеток в приміщеннях з високою вологістю типу душовою або ванної кімнати їх необхідно комплектувати з розділовим трансформатором, що мають подвійну ізоляцію. Але сам трансформатор слід встановлювати поза приміщенням.

Окремі вимоги до вимикачів:

 • Вимикачі бажано розташовувати з одного боку від входу, розміщуючи їх на висоті не нижче 1,5 метра. Двері при відкриванні не повинна перешкоджати користуванню вимикачем.
 • Вимикачі та розетки не допускається розміщувати в будь-яких затишних місцях, вони повинні бути легкодоступними.

Це важливо! Розетки необхідно розміщувати осторонь від раковин, мийок, кухонних плит і радіаторів опалення. Мінімальна відстань від труб опалення або радіаторів до розеток має бути в межах 50 см.

Безпечне розміщення проводів в системі електропроводки

 1. Забороняється об'єднувати проводи в пучки. Між проводами необхідний зазор в межах 3 мм.
 2. Не допускається зіткнення проводів з металевими предметами. При проходженні проводів поблизу газових труб повинна дотримуватися дистанція не менше 40 см. У разі проходження проводів поруч з трубами ГВП проводи необхідно ізолювати азбестом.
 3. Проводку виконують виключно у вертикальній або горизонтальній площинах. Рекомендовані відстані для горизонтальної проводки:

Від підлоги - 15-20 см;
Від стелі - 15 см;
Від карнизів - 10см;
Від дверних і віконних прорізів - 10 см.
Всі відгалуження повинні виконуватися в коробках.
Провід заземлення з'єднують зварюванням, на побутових приладах - нульові і заземлюючі проводи фіксуються тільки на болтових з'єднаннях.